Navigácia

S výučbou cudzieho jazyka začnite čo najskôr

Ovládať aspoň jeden cudzí jazyk je dnes štandardom. Ak chcete dať svojim deťom veľký dar do života, rozvíjajte v nich cudzie jazyky odmala. Kedy je vhodné začať s výučbou cudzieho jazyka a prečo s ním deti majú oveľa menší problém ako dospelí?

Aj vy rozmýšľate, kedy na dieťatko začať hovoriť napríklad po anglicky? Odborníci radia, že hneď po narodení! Množstvo podnetov, ktoré dáte drobcovi do jeho troch rokov bude predurčovať jeho neskoršiu inteligenciu. Schopnosť učiť sa cudzí jazyk je vraj taká veľká, že je jedno, koľko jazykov si dieťa osvojuje. Narozdiel od dospelých vie medzi nimi prepínať bez toho, že by si muselo najskôr vetu v duchu vytvoriť v materinskom jazyku a následne ju preložiť.

Deti a výučba cudzích jazykov
Dieťa sa cudzí jazyk naučí najjednoduchšie formou hry.

Učenia sa jazykov bez námahy

Pri učení sa cudzieho jazyka deti stimulujú tú istú časť mozgu, ako keď sa učia materinský jazyk. Ale len do určitého veku. Keď dieťa dovŕši 7 rokov, mozog začne cudzí jazyk spracovávať v inej mozgovej oblasti a už sa neutvárajú vzácne nervové spojenia medzi nervovými bunkami. Zjednodušene by sme mohli povedať, že detský mozog je do tohto veku naprogramovaný na učenia sa jazykov bez námahy.

Bilingválna výchova

Aj rodičia rovnakej národnosti, žijúci vo svojej rodnej krajine, sa môžu rozhodnúť pre bilingválnu výchovu, netreba k tomu, aby bol jeden z nich cudzinec, prípadne aby žili v inej krajine. Tento proces je však dlhodobý a vyžaduje si dodržiavanie pravidiel – napríklad si pevne stanovíte, ktorý z vás bude na dieťa hovoriť cudzím jazykom. Komunikovať s ním budete len v tejto reči, rovnako sa v nej budete dožadovať odpovedí od dieťatka. Aby bola táto metóda efektívna, aktívne používanie cudzieho jazyka v by nemalo klesnúť pod 30 % času, keď dieťa bdie.

Namiesto lekcií zábavné hry

Dieťa sa cudzí jazyk naučí najjednoduchšie formou zábavnej hry – spevu, básničiek, jednoduchých dialógov a spoločenských hier. Ľahšie učenie umožňujú pohyb či rytmus, napríklad pri spievaní cudzojazyčných pesničiek. Cudzie slovíčka si môžu opakovať aj pri hraní pexesa či počítaní kociek. Nepoužívajte však pri výučbe ako hlavnú pomôcku televízor, pri sledovaní televízie dostáva dieťatko príliš veľký objem informácií. Video nie je dostatočnou náhradou za živú interakciu, ktorá je dôležitá pri vývoji. Zahrajte si s ním radšej spoločenskú hru.

Drevená spoločenská hra Pizza 123 Janod so 4 pizzami v angličtine

Drevená spoločenská hra Pizza 123 Janod

Spoločenská hra je vhodná pre deti od 3 do 6 rokov. Hru si môžu zahrať 2 až 4 hráči. Úlohou hráča je čo najskôr uložiť 8 rovnako farebných kúskov pizze.

Sada spoločenských hier Touroperator Multi-Games Set Janod v angličtine

Sada spoločenských hier Touroperator Multi-Games Set Janod

Sada spoločenských hier Touroperator je súprava hier vhodná pre deti od 3 do 10 rokov, ideálna pre 2 až 6 hráčov. Set spoločenských hier vám ponúka hodiny plné zábavy pre celú rodinu. V balení nájdete pexeso, žolíkové karty, kocky, domino, kvarteto a iné hry.

X