Navigácia

Prečo je dôležité napodobňovať dospelých?

Pre deti sú rodičia prvým a dlho aj jediným vzorom, ku ktorému vzhliadajú. Mnohí si ani neuvedomujú, že deti sa snažia opakovať všetko, čo rodičia robia – od mimiky, cez gestá až po artikuláciu slov. Prečo je to pre ich zdravý vývin dôležité?

Deti napodobňujú všetko, nielen to dobré a nielen vtedy, keď ich chcú rodičia niečo naučiť. V prvom rade si treba uvedomiť, že drobci nás sledujú aj vtedy, keď o tom možno nevieme. Vnímajú hádky rodičov, rôzne zlozvyky, vnímajú aj cudzincov na ulici, ktorých správanie nemôžeme nijako ovplyvniť. Deti sa jednoducho učia napodobňovaním.

Slová a činy

Deťom odmalička vtĺkame do hláv rôzne poučky o tom, ako sa majú správať, čo majú a čo nemajú robiť. Nie vždy to však vidia u rodičov alebo u učiteľov. Pritom stačí obyčajný pozdrav každé ráno a pri každej rozlúčke, umývanie rúk pred jedlom, slovko prosím a prepáč. Nejde však iba o takúto jednoduchú etiketu, dôležité sú aj iné činy – to ako sa rodičia správajú doma, ako sa medzi sebou rozprávajú, čo robia na nákupoch v potravinách či akí sú hostitelia. Ukazujte deťom, že sa takisto správate podľa vlastných slov.

Nezabúdajte na hry

Nie nadarmo sa deti hrajú na učiteľov, predavačov, láka ich náradie ockov a motajú sa mamičkám v kuchyni. Deti zbožňujú hry, pri ktorých napodobňujú profesie. Jednoducho chcú byť dospelými, a tak sa na nich aspoň hrajú. Máme pre vás pár tipov na hračky, s ktorými budú tieto hry na profesie ešte zábavnejšie a zároveň poučnejšie.

Drevený obchod s pokladňou Green Market

Potraviny sú v detskom obchodíku krásne uložené a nechýba im cenovka.

Deti sa na predavačov dokážu zahrať takmer s hocičím a hocikde. Je to však oveľa lepší zážitok, keď sa dieťatko hrá s kvalitnými a pekne spracovanými hračkami. Presne taký je nádherný detský obchodík Green Market z dreva, ktorému nechýba ani pokladňa a váha na zeleninu a ovocie. Drevené potraviny sú uložené v osobitných debničkách a pod každou je čierna tabuľka, na ktorú si malí predavači napíšu vlastnú cenu.

Pracovný stolík Redmaster Giant Bricolo XL

Pracovný stolík Redmaster Giant Bricolo XL má magnetickú dosku.

Všetci chlapci kradnú oteckom nástroje a najradšej by niečo vŕtali, skrutkovali a montovali. Pracovný stolík Redmaster z dreva obsahuje až 40 doplnkov, vďaka ktorým si chlapci poskladajú hračky podľa vlastných predstáv. Súčasťou pracovného stola sú nielen skrutky, ale aj rôzne nevyhnutné nástroje, ktoré držia na doske pracovného stolíka vďaka magnetom. Stolík má tiež poličku, na ktorú patria všetky veci, ktoré pri hre momentálne malý kutil nebude potrebovať.

Plechový set do záhradky Natur

Plechová súprava do záhradky je bezpečná a zároveň aj krásna.

Hľadáte pre dieťatko náradie do záhradky, ktoré bude maximálne bezpečné? Táto plechová súprava v kombinácii zelenej a červenej je prispôsobená špeciálne pre deti. Záhradkárske náradie má zaoblené hrany, no aj napriek tomu je maximálne funkčné a dieťatko vám vďaka nemu pomôže počas jarných prác v záhrade. Súčasťou balenia sú aj rukavice, takže malý záhradník sa počas prác nezašpiní.

Elektronická drevená kuchynka Spicy Cooker

Drevená kuchynka Spicy Cooker má všetko, čo má skutočná kuchyňa mať.

Drevená kuchynka Spicy Cooker poteší všetkých malých kuchárov a kuchárky, pre ktorých je dospelácka kuchynská linka príliš vysoká. Táto krásna kuchynka v odtieňoch červenej má všetko, čo má v správnej kuchyni byť. Nechýba jej ani mikrovlnka, varná doska, drez a rúra na pečenie. Navyše má otočné gombíky, dostatok úložného priestoru na všetko potrebné a ešte k tomu aj krásne hodiny, aby si kuchárikovia strážili čas.

V hrách na rôzne profesie netreba deťom brániť. Vďaka tomu sa rozvíjajú, spoznávajú svet a postupne zisťujú, čo ich baví a akou cestou sa chcú v živote uberať. Podobne je to aj s napodobňovaním, ktoré deti posúva ďalej, ak majú správne vzory. No a okrem vzorov v podobe vlastných rodičov či učiteľov majú v zdravom vývine podstatné miesto aj kvalitné hračky.

X