Navigácia

Horúčavy prichádzajú: ako deti ochrániť pred úpalom?

Rozpálené leto má svoje pozitíva, ale aj negatíva. Tie nevnímajú najmä deti, ktoré si slnko užívajú naplno a vytešujú sa z prázdnin. Na tie si budú musieť ešte pár týždňov počkať, no vysoké teploty prídu o niečo skôr. Ako deti ochrániť pred agresívnymi slnečnými lúčmi?

Ochrana citlivej detskej pokožky pred pálivými slnečnými lúčmi nie je až taká náročná, ako by sa mohlo zdať. Musí však byť dôsledná, to je najzákladnejšie pravidlo. Počas horúceho leta musíte deti sledovať pozornejšie a aj keď sa im to nebude páčiť, tieň bude ich najvernejším priateľom.

Slnečné okuliare vždy poruke

Nepodceňujte ani takú zdanlivo jednoduchú ochranu, akou sú slnečné okuliare. Vyberajte však tie s poctivým UV filtrom, na slnečných okuliaroch nešetrite. Ak máte doma drobcov do 2 rokov, snažte sa, aby na priamom slnku trávili čo najmenej času. Zrak malých detí sa stále vyvíja a očká tak nie sú schopné filtrovať svetlo tak, ako oči dospelého človeka. Nasaďte im okuliare aj počas krátkej prechádzky. Deti trávia na slnku oveľa viac času ako dospelí, hoci sa vám to na prvý pohľad nemusí zdať. Popri okuliaroch myslite aj na klobúčik, šiltovku alebo šatku na hlavu.

Leto a slnečné okuliare
Slnečné okuliare vytiahnite vždy počas pobytu na slnku.

Detská pokožka pod vrstvou krému

Počas pobytu na slnku nešetrite ani kvalitným krémom na opaľovanie. Vyberajte tie s ochranným faktorom minimálne 30+ a krém nanášajte aspoň každé dve hodiny, ale aj po kúpaní a po vysušení uterákom. Možno budete mať pocit, že nerobíte nič iné, iba deti natierate krémom, ale to zase nezaberá tak veľa času. A čo je prvoradé, deti budú chránené. Nezabúdajte ešte na jednu podstatnú vec – vyhýbajte sa s deťmi slnku v čase od 11. do 15. hodiny. UV žiarenie je vtedy najškodlivejšie.

Hydratujte aj zvnútra

Pitný režim netreba podceniť, a to sa týka nielen detí, ale aj dospelých. Uvedomte si však, čo sa do pitného režimu započítava, a čo už nie. V žiadnom prípade tam nepatria ochutené bublinkové nápoje. U bábätiek do pol roka úplne postačí materské mlieko, u starších detí môžete do pravidelného príjmu tekutín zahrnúť aj polievky, riedené zeleninové a ovocné šťavy a limonády bez cukru. Niektoré deti si piť vypýtajú aj samy, iným to musíte pripomenúť. Nečakajte až na chvíľu, keď bude váš drobec dehydrovaný.

Pitný režim u detí
V lete nezabúdajte na pitný režim, deti tekutiny potrebujú.

Leto so sebou prináša mnohé nástrahy, ktorým sa však veľmi jednoducho môžete vyhnúť. Dodržujte počas horúčav pri pobyte von týchto pár zásad, vďaka ktorým svoje deti ochránite nielen pred úpalom, ale aj spálením pokožky.

X