Navigácia

3 jesenné pochúťky z tekvice

Typickou jesennou pochúťkou je tekvica. Obsahuje veľa vlákniny a keďže je tvorená hlavne vodou, hodí sa do jedálnička aj ľuďom, ktorí si dávajú pozor na štíhlu líniu. Ak ste z nej doteraz boli zvyknutý pripravovať len krémovú polievku, naše recepty vás určite inšpirujú!

Tekvicové placky

Placky môžete robiť z rozličných druhov zeleniny – od zemiakov, cez kaleráb až po tekvicu. Ošúpte, vyčistite a najemno postrúhajte tekvicu (asi 2 kg pred vyčistením). Pridajte ovsenné vločky (250 g), detskú krupicu (200 g) a hladkú múku (3 PL). Posoľte a dochuťte majoránom. Na trochu oleja opražte cibuľku (2 ks) a prelisovaný cesnak (6 strúčikov). Zmes premiešajte a pečte ako malé placky na troche oleja.

Recept na tekvicové placky

Tekvicové tiramisu

Po tomto zdravom tiramisu si budú vaši malí stravníci oblizovať všetky prsty. Umyte tekvicu, rozkrojte ju a vydlabte semienka. Nakrájajte ju na kúsky a aj s kôrou uložte na plech vystlaný papierom na pečenie (kôrou nadol). Pečte v rúre pri 160 stupňoch približne 90 minút. Po vychladnutí vydlabte upečené vnútro a tyčovým mixérom rozmixujte na pyré. Smotanu vyšľahajte do tuha (200 g), pridajte k nej mascarpone (250 g), cukor (4 PL), žĺtka (2 ks), škoricu (½ ČL) a tekvicové pyré (5 PL), vznikne vám tekvicový krém. Do pohárov naukladajte piškóty namočené v káve (malým deťom môžete kávu nahradiť ovocnou šťavou), tekvicový krém a vrstvy striedajte. Nakoniec ozdobte škoricou, šľahačkou alebo orieškami.

Recept na tekvicové tiramisu

Tekvicový šalát

Zdravý a ľahký šalát pre malých aj veľkých je nenáročnou záležitosťou. Budete naň potrebovať tekvicu (2 kg v surovom stave), ktorú si rozkrájajte na kúsky, vydlabte semienka a ošúpte ju. Naukladajte ju na plech vystlaný papierom na pečenie. Dochuťte ju soľou, čiernym korením a olivovým olejom. Tekvicu pečte, kým nezmäkne – približne 20 minút. Medzitým nasucho na panvici opečte za hrsť pekanových orechov. V miske zmiešajte vychladnutú tekvicu, orechy a rukolu. Zalejte dresingom z medu (½ šálky), balsamica (2 PL) a olivového oleja (1 PL).

Recept na tekvicový šalát

Dobrú chuť!

X