Navigácia

Indigové vajíčka pre šibačov

V období pred Veľkou nocou je jednou z tradičných činností zdobenie veľkonočných vajíčok. Vyskúšajte tento rok netradičné mramorovanie. Túto nenáročnú a kreatívnu aktivitu si deti zamilujú!

Ako na to, nám ukázala Jenny z blogu Paint Yourself a Smile. Chcela doma vyskúšať mramorovanie vajíčok pomocou laku na nechty, zistila však, že v modrej farbe žiadne doma nemá. Poradila si jednoducho. Nahradila modrý lak na nechty olejovými farbami, ktoré sa rovnako vznášajú na hladine a za dve hodinky vykúzlila nádherné indigové vajíčka. O svoj „recept“ sa podelila aj s ostatnými. Upozorňujeme, že tento postup je skôr vhodný na plastové biele alebo polystyrénové vajíčka.

Mramorované kraslice
Mramorovanie olejovými farbami je vhodné na plastové alebo polystyrénové vajíčka.

Budete potrebovať

  • biele plastové vajíčka alebo vajcia z polystyrénu
  • olejové farby
  • terpentínový alebo ľanový olej (používajú sa pri olejomaľbe)
  • plastovú nádobu a misky na jednorázové použitie (napríklad nádoby z jogurtu)
  • štetec
  • rukavice
  • papierové utierky
  • kúsok polystyrénu a špendlíky na sušenie vajíčok

Postup

Pri práci počítajte s trochou neporiadku, hlavne ak vám budú pomáhať deti. Do misky nalejte teplú vodu, v troch nádobkách od jogurtu rozmiešajte olejové farby s terpentínom alebo ľanovým olejom tak, aby vznikli tri rôzne odtiene. Pridajte do teplej vody niekoľko kvapiek z každej farby a premiešajte ich. Pozor však na príliš veľa modrej farby vo vode, vajíčka by potom nevyzerali tak efektne, pretože by na nich chýbala plocha bez farby.

Veľkonočná výzdoba
Ak sa chcete vyhnúť šmolkovským prstom, použite rukavice.

V rukaviciach ponorte vajíčko naležato a potom ho otočte, aby sa zafarbilo aj z druhej strany. Na kúsok polystyrénu prišpendlite špendlíky s hlavičkou a umiestnite na ne vajíčka, aby vyschli. Každé jedno bude originál. Pokiaľ vám vadí pach terpentínu, vyskúšajte túto metódu s lakom na nechty, ktorý blogerke Jenny chýbal. V tomto prípade vám postačí len nádoba s vodou, do ktorej vylejete lak. Metóda funguje na uvarené alebo vyfúknuté vajíčka a takisto aj na porcelán. S deťmi si tak môžete vytvoriť nielen originálnu veľkonočnú výzdobu, ale napríklad aj šálky a hrnčeky.

Zdroj foto: Paint Yourself a Smile

X