Navigácia

Drevené puzzle sú dobrá pomôcka pre všetky deti

Drevené puzzle sú ideálnym darčekom pre deti. A nielen pre tie maličké, ale aj školopovinné. Ich skladanie prináša deťom množstvo pozitívnych efektov. Poďme si niektoré z nich vymenovať.

Puzzle pre najmenších

Menšie detičky si puzzle obľúbia ako hračku, ktorá je príjemná na dotyk, nechladí ich a nemá ostré hrany, na ktorých by si mohli ublížiť. Puzzle podporujú ich fantáziu, precvičujú motoriku, učia ich logike a rozpoznávaniu tvarov či farieb.

V ponuke hračkárstiev nájdete dokonca aj puzzle s textúrou, vďaka ktorým deti spoznávajú svet naokolo dotykom či puzzle so zvukmi, ktoré ich učia rozpoznávať zvieratká podľa zvuku. Pri skladaní puzzle si dojčatá precvičujú prsty a koordináciu rúk a očí. Puzzle pre túto vekovú skupinu musia byť vyrobené z z veľkých dielikov dreva, aby ich mohli dobre uchopiť ich drobné detské rúčky.

Ideálna pomôcka pre školáka

Školáci môžu zase puzzle s motívom máp používať ako didaktickú pomôcku pri učení sa geografie. Mnoho máp je aj v cudzom jazyku, čiže okrem zemepisu si precvičia aj slovíčka z nemčiny alebo francúzštiny. Využitie puzzle na edukačné účely schvaľujú aj samotní učitelia. Skladanie puzzle sa môže stať krátkou zahrievacou aktivitou pred robením domácich úloh, alebo pred opakovaním učiva. Skladanie puzzle žiakom pomáha vyrovnať sa s abstraktnosťou.

Chlapec skladajúci puzzle na zemi
Skladanie puzzle preukázateľne zlepšuje koncentráciu a pamäť.

Výhody drevených puzzle:

  • podporujú logické myslenie,
  • zlepšujú koncentráciu,
  • rozvíjajú motoriku,
  • rozvíjajú pamäť,
  • naučia deti rozpoznávať tvary,
  • naučia deti spoznávať farby,
  • rozvíjajú hmatovú citlivosť,
  • majú príjemnú textúru,
  • sú trvácne,
  • sú bezpečnou hračkou.

Skladaním puzzle sa deti učia správne priraďovať jednotlivé časti k celku – jednotlivé dieliky sa naučia chápať ako súčasť celého obrázka. Popísaním hotového obrázka zase vycibria svoje komunikačné schopnosti. Pomôcť deťom zložiť puzzle pre najmenších je pre nás, dospelých, hračka. Taká mapa sveta so zvieratkami však dá zabrať aj nejednému dospelákovi!

Drevené puzzle pre najmenších Zvieratká z džungleDrevené puzzle pre najmenších Zvieratká z džungle Tactile Janod

Puzzle pre deti Tactile s textúrou Zvieratká z džungle sú vhodné pre vekovú kategóriu detí od 12 do 36 mesiacov. Zvieratká si deti môžu pohladiť, a tak ich spoznávajú aj dotykom pomocou textúry na tele zvieratiek.

Drevené puzzle pre najmenších Zapatta Circus Janod hudobnéDrevené puzzle pre najmenších Zapatta Circus Janod

Drevené hudobné puzzle Zapatta Circus majú motív zvieratiek v cirkuse, ktoré po vložení na správne miesto začnú hrať ako naozajstné zvieratká. Pre lepšie uchopenie má každá časť puzzle úchytku.

X