Navigácia

Apríl s deťmi v záhrade

Ak máte doma záhradu, viete, že je pre deti zdrojom zábavy a hier. Vedia sa v nej zahrať aj bez drahých hračiek, pretože príroda im poskytuje rôzne rekvizity od jari do jesene. S jarou prichádzajú práce v záhrade a pestovanie byliniek či zeleniny. Dovoľte deťom zašpiniť si ruky od hliny a zahrať sa po vašom boku na skutočných záhradníkov.

Úzky kontakt s prírodou je dobrý pre vývin detí. Pobyt v záhrade im umožňuje pozorovať rastliny a živočíchy v ich prirodzenom prostredí. Zároveň sú stále na čerstvom vzduchu. Čo takto vyčleniť deťom kúsok zeme, za ktorý budú zodpovedné len ony? Určite sa potešia vlastnému záhonu na pestovanie kvetov, byliniek či zeleniny. Starostlivosť o rastlinky ich zároveň naučí zodpovednosti a tomu, že nič nie je zadarmo.

Malá záhradníčka
Starostlivosť o rastliny naučí deti zodpovednosti.

Práca v záhrade precvičí motoriku

Apríl je ako stvorený na práce v záhrade. Deti vám môžu pomáhať so sadením skorej zeleniny ako pór, šalát, reďkovka, kapusta, hrach, karfiol či kaleráb. Hriadky treba najskôr pripraviť, očisiť od buriny, pokopať a zahnojiť. Práca s drobnými semienkami zase precvičí jemnú motoriku detí. Polievanie záhonov sa stane spoločnou večernou aktivitou. Ak máte v záhrade ovocné stromy a okrasné kríky, poverte drobcov odstraňovaním zabudnutých listov z minulého roka. Postačia im k tomu detské hrabličky a fúrik. Deti vás pri pomáhaní v záhrade určite prekvapia svojou usilovnosťou a pracovitosťou.

 Zatiaľ bez hodnotení Detská záhradnícka sada Natur' Janod
Záhradnícky set z plechu je maximálne prispôsobený na detské hry vonku.

Doprajte deťom vlastné náradie

Pre malých pomocníkov je ideálne detské náradie, ktoré rozvíja ich jemnú motoriku a pohybové zručnosti. Prácu v záhrade nemusíte obmedzovať len na pestovanie, spolu s deťmi môžete vybudovať napríklad čoraz obľúbenejšie domčeky pre hmyz. Takýto hotel pre užitočné druhy hmyzu sa stane zároveň dekoračným prvkom záhrady. Alebo ich nechajte vytvoriť hromadu z kameňov a vetvičiek a pozorovať nových obyvateľov záhrady – žaby, jašterice či ježkov. Záhrady priateľské k deťom sú priateľské aj k nám, dospelým.

X