Navigácia

Čistenie mliečnych zúbkov má svoj zmysel

Prvé zúbky sú vo detstve veľkým medzníkom a už s úplne prvým mliečnym zúbkom prichádza na rad zubná starostlivosť. Nezanedbávajte ju iba preto, lebo mliečne zúbky tak či tak vypadnú a nahradí ich trvalý chrup. Vytvorte si s dieťatkom odmalička rutinu, vďaka ktorej sa naučí čistiť zúbky poctivo. Odmenou bude nielen krásny úsmev.

To, ako sa staráte o mliečny chrup vašich ratolestí, sa odrazí už o pár rokov neskôr, keď začnú mliečne zúbky vypadávať a nahradia ich tie trvalé. Aj prvý detský chrup si vyžaduje pravidelné čistenie, pretože sa môže pokaziť rovnako ako ten dospelý. Ako sa teda starať o detské zúbky a docieliť zdravý úsmev bez kazov aj v neskoršom veku?

Aj prvý sa počíta

Prvým mliečnym zúbkom vás dieťatko poteší približne v 6. až 8. mesiaci, pričom rast mliečneho chrupu sa končí približne okolo 33. mesiaca. Pred tretím rokom života má teda dieťatko kompletný mliečny chrup, ktorý tvorí 20 zubov. Možno si mnohí rodičia po prerezaní prvého mliečneho zúbka povedia, že s kúpou detskej zubnej kefky počkajú, kým tie zúbky nebudú aspoň tri. Pravdou však je, že začať treba už od toho prvého.

Mliečne zuby totiž vytvárajú miesto pre trvalé a sú vo veľkej miere zodpovedné aj za rast sánky a čeľuste. Nehovoriac o tom, že ak zanedbáte čistenie mliečneho chrupu, budete s deťmi v zubárskom kresle častejšie, ako by ste čakali. Zdravé mliečne zuby sú dôležité ešte z dvoch dôvodov – deti sa vďaka nim naučia správne artikulovať a nešušlať a aj žuvanie jedla je lepšie a takisto bezbolestné.

Ako čistiť mliečne zuby?
Čistenie mliečnych zúbkov nepodceňutje a začnite hneď s prerezaním prvého.

Ako na čistenie?

Investujte už s príchodom prvého zúbka do kvalitnej, ale jemnej a mäkkej detskej kefky, a vyhnete sa tak vysokým poplatkom u zubára. Kvalitné detské kefky majú zväčša hrubšiu rúčku, ktorá umožňuje lepšiu manipuláciu. Spočiatku, ešte pred úplným vyvinutím jemnej motoriky, čisťte dieťatku zuby vy. Je dôležité, aby sa z čistenia zúbkov stal pravidelný rituál, vďaka čomu si na takýto režim dieťa zvykne a neskôr sa aj samo naučí vziať kefku do ruky.

Kompletné čistenie zubov by ste deťom mali prenechať okolo tretieho roka, kedy prichádza na rad aj výmena kefky – rukoväť by mala byť v tomto období dlhšia a najmä ergonomická. Nič nenechávajte na náhodu a aj v tomto období zúbky po vyčistení kontrolujte a ak sa vám niečo nezdá, čistenie pokojne dokončite, najlepšie hravou formou, ktorá nebude pre dieťatko zbytočne zdĺhavá a stresujúca.

Nepriateľ cukor

To, že zuby sa kazia nadmernou konzumáciou cukru, nie je mýtus. Obmedzte alebo úplne vynechajte rafinovaný biely cukor, ktorý je zodpovedný za nadmernú tvorbu zubných kazov. Pokúste sa nedávať deťom sladkosti za odmenu a keď už sa rozhodnete ich niečím sladkým potešiť, urobte tak v rámci hlavného jedla alebo ako dezert bezprostredne po ňom. Vyhýbajte sa tiež nadmernej konzumácii sušeného ovocia, ktoré sa môže prilepiť na zuby. Červenú dajte tiež sladeným nápojom, najmä tým sýteným. Ak sladkému vaše deti nevedia povedať nie, naučte ich umývať zúbky aj po konzumácii akejkoľvek sladkosti.

Urobte všetko pre to, aby mliečne zúbky vašich detí ostali snehobiele až dovtedy, kým ich nenahradí krásny trvalý chrup. Začnite hneď s objavením prvého a nikdy neprestaňte.

X