Navigácia

Ako zvládnuť nástup do školy?

September je pre mnohé deti obdobím, keď kamarátov z pieskoviska vymenia za spolužiakov v triede. Prváčikovia sú plní otázok a očakávaní – aká bude pani učiteľka, nájde si nových kamarátov, bude sa mu v škole páčiť…?  Dodajte vášmu malému školáčikovi sebadôveru a pripravte ho na novú životnú etapu.

Rodičia sú najdôležitejšími sprievodcami dieťaťa na jeho ceste za vlastnou sebadôverou. Väčšina detí podľa psychológov nepotrebuje nijakú špeciálnu prípravu na prvú triedu, pretože sa predpokladá, že rodičia s nim strávili doteraz veľa času a venovali sa im. Spoločnými hrami, kreslením, učením sa básničiek či rozhovormi si deti cibrili svoje komunikačné schopnosti, učili sa akceptovať pravidlá v kolektíve rodiny a tiež občas prehrávať.

Prvý školský deň
Nástupom do prvej triedy sa začína nová životná etapa.

Nástup dieťaťa do prvej triedy býva niekedy prirovnávaný k nástupu dospelého do prvého zamestnania. Pre prváčika sa zmení veľa vecí, v prvom rade nemôže robiť, čo mu napadne a musí sa sústrediť vtedy, keď je to treba. Dieťa sa adaptuje na novú situáciu lepšie, keď bude vedieť, čo sa bude v škole diať. Rovnako nebuďte sklamaný, keď sa dieťa bude učiť s nechuťou alebo ho budete musieť do domácich úloh nútiť. Písanie úloh pre deti zväčša nebýva zábava, je to skôr drina a neobľúbená rutina.

Chlapec pri domácich úlohách
Vypracovanie úloh by prváčikom doma nemalo zabrať viac ako 30 minút denne.

Ako zvládnuť nástup dieťaťa do školy?

  • Zoznámte dieťa dopredu s novými pravidlami, ktoré bude musieť rešpektovať. Nalaďte ho však pozitívne, aby z nich nemalo strach.
  • Naučte ho samostatnosti (prváčik sa musí vedieť sám obuť a vyzuť, zaviazať si šnúrky, obliecť kabát či uviazať šál).
  • Pripomínajte mu, ako sa bude musieť v škole správať (neskákať do reči, spýtať sa, keď si chce niečo požičať, poprosiť a poďakovať).
  • Vytvorte dieťaťu pravidelný režim dopredu a naučte ho vstávať na konkrétnu hodinu. Dieťa vo veku 6 rokov by malo spať aspoň 10 hodín denne, aby bolo schopné koncentrovať sa.
  • Po návrate zo školy rozdeľte deň na úseky, počas ktorých bude dieťa vypracovávať domáce úlohy, hrať sa, pomáhať v domácnosti či tráviť čas podľa seba.
  • Vypracovanie úloh by prváčikom doma nemalo zabrať viac ako 30 minút denne. K tomu prirátajte ešte pravidelné čítanie.
  • Pomôžte dieťaťu nájsť spôsob učenia, ktorý mu vyhovuje. Niekto je skôr vizuálny typ, iný sluchový.
  • Povzbudzujte ho, aby sa nevzdalo pri prvých problémoch. Prvý polrok je najnáročnejší.
  • Doprajte mu vhodné podmienky na učenie – kútik, kde ho nebude rušiť televízia, počítač či ostatní členovia rodiny.
X